خرید بلیط هواپیما

ارزانترین قیمت های بلیط هواپیما مسیر های پرتردد در ۱۵ روز آینده

ارزانترین بلیط های هواپیما تهران به :

ارزانترین بلیط های هواپیما مشهد به :

ارزانترین بلیط های هواپیما تبریز به :

ارزانترین بلیط های هواپیما شیراز به :

ارزانترین بلیط های هواپیما اهواز به :

ارزانترین بلیط های هواپیما کیش به :

ارزانترین بلیط های هواپیما اصفهان به :

بلیط ارزان هواپیما، بلیط چارتر، بلیط سیستمی و بلیط لحظه آخری هواپیما چه تفاوتی با هم دارند؟

فرقی نمیکند اسم بلیط هواپیمای شما چه باشد، بلیط ارزان هواپیما، بلیط چارتر، بلیط سیستمی، بلیط لحظه آخری هواپیما و ... . مهم این است که آن بلیط مربوط به کدام شرکت هواپیمایی است، کلاس پرواز آن چیست و از همه مهمتر، قیمت آن چقدر است! اما ممکن است برای شما هم مورد سوال باشد که این اسامی که در سایت های مختلف در مورد بلیط های هواپیما به کار می رود چه فرقی با هم دارند. در این نوشته مروری بر این اصطلاحات و تفاوت آنها با یکدیگر خواهیم داشت.

بلیط ارزان هواپیما

 اصولاً چرا بلیط هواپیما مربوط به برخی از پروازها قیمت ثابتی ندارد و گاهاً قیمت آنها ارزان می شود؟ این مثل حکیمانه در مورد بلیط هواپیما هم مصداق دارد که «هیچ گرانی بی حکمت نیست و هیچ ارزانی بی علت! »

بلیط هواپیما

قیمت بلیط هواپیما به دو دسته عوامل کلی بستگی دارد، عوامل ثابت و عوامل متغیر. عوامل ثابت مربوط می شوند به سیاست های قیمت گذاری شرکت های هواپیمایی و عوامل متغیر به میزان تقاضا در زمان پرواز، مقصد پرواز و عواملی نظیر آن بستگی دارد. اطلاع از این عوامل به شما کمک میکند که همیشه بتوانید بهترین پروازها را با مناسبترین قیمت تهیه کنید. خوشبختانه با امکاناتی که در خرید اینترنتی بلیط هوپیما فراهم شده است، می توان در هر لحظه قیمت پروازهای مختلف را با یکدیگر مقایسه کرد و بلیط های ارزان هواپیما را خریداری کرد.

بلیط چارتر هواپیما چیست؟

بلیط چارتر هواپیما در ادبیات محاوره مترادف با بلیط ارزان هواپیما یا بلیط لحظه آخری به کار می رود اما معنی اصلی چارتر کمی متفاوت است. هواپیمای چارتر در اصل به هواپیمایی گفته می شود که زمان پرواز و مقصد آن از برنامه روتین ایرلاین تبعیت نمی کند و شخص یا شرکتی که کل صندلی های هواپیما را اجاره کرده است در مورد زمان پرواز و مقصد پرواز تصمیم گیری می کند. گاهی هواپیماها توسط اشخاص و سازمان های مهم برای سفرهای تجاری و سیاسی چارتر می شوند که البته  معمولاً هواپیماهایی کوچک با کمتر از 10 صندلی برای این منظور استفاده می شوند.

اما پروازهای چارتری که هر روز در مسیرهای پرتردرد مانند پرواز تهران به مشهد در رفت و آمد هستند ماجرای متفاوتی دارند. برخی از آژانس های گردشگری و مسافرتی به طور معمول و بر حسب قراردادشان،  تمام صندلی های مربوط به هواپیماهای یک شرکت هواپیمایی را رزور می کنند و آن را به قیمت های بالاتر به سایر آژانس ها می فروشند. قرارداد آنها با شرکت های هواپیمایی می تواند سالیانه و یا مربوط به ایام یا فصول خاصی باشد. نکته اینجاست که قیمت بلیط هواپیما در پروازهای چارتری توسط شرکت چارتر کننده تعیین می شود نه شرکت هواپیمایی.

 در بسیاری اوقات بخصوص در ایامی که سفرهای عمومی رونقی ندارد،  همه بلیط های چارتر به موقع به فروش نمیرسد و هواپیما مجبور است با تعدادی صندلی خالی پرواز کند و این یعنی یک زیان قابل توجه برای شرکت چارتر کننده! برای جلوگیری از این زیان، آژانس های هواپیمایی در لحظات آخر،  بلیط هواپیما را با قیمت های ارزانتری به فروش می گذارند و هر چه به لحظه پرواز نزدیکتر می شویم ارزان تر هم می شود؛که اصطلاحاً به آن بلیط چارتری هواپیما یا بلیط لحظه آخری گفته می شود. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در طول پرواز متوجه شدید که همسفر شما بلیط خود را با نصف قیمت بلیط شما تهیه کرده است.

 

آیا بلیط لحظه آخری هواپیما همیشه ارزانتر است؟

برخی از مسیرهای پر تردد، مثل پرواز تهران به مشهد و یا پرواز تهران به کیش در تمام طول سال توسط شرکت های مسافرتی رزور می شوند. معنیش این است که همیشه در این خطوط می توانید بلیط چارتر یا همان بلیط لحظه آخری گیر بیاورید. البته در همه ایام بخصوص در ایام پیک و شلوغ، بلیط لحظه آخری ارزان نیست و ممکن است باقیمتهایی گران تر از بلیط های سیستمی مواجه شوید. بنابراین بلیط چارتر همیشه به معنی بلیط ارزان هواپیما نیست و گاهی گران است.  

 

بلیط سیستمی چه تفاوتی با بلیط چارتر دارد؟

ایرلاین های مهم معمولاً یک برنامه منظم با زمان بندی مشخصی برای پروازهای خود دارند که در طول سال ثابت است. به بلیط هواپیمای این پروازها، بلیط سیستمی می گویند. بلیط سیستمی قیمت مشخصی دارد و آژانس های مسافرتی حداکثر تا 30 درصد بالاتر از قیمت مصوب می توانند این بلیط های سیستمی را به فروش برسانند؛ بر خلاف بلیط چارتر که قیمت آن کاملاً توسط شرکت چارتر کننده مشخص می شود. در بلیط های سیستمی، قیمت بلیط هواپیما برای کودکان 2 الی 12 سال نصف قیمت حساب می شود و هم اینکه طبق قوانین کنسلی سازمان هواپیمایی کشوری این بلیط ها قابل استرداد هستند.